Pomoc jest kobietą
Dlaczego kobiety pomagają kobietom?
Kobiety są nadzwyczaj zdolne do tworzenia głębokich więzi i oferowania wsparcia dla innych. Już od czasów prehistorycznych kobiety dbały o dzieci i opiekowały się rodziną. Były nazywane strażniczkami ogniska domowego. Dlatego też pomoc oferowana przez kobiety jest naturalną rzeczą. Kobiety czują potrzebę niesienia pomocy drugiej kobiecie, aby dać jej siłę i motywację do osiągnięcia celów. Wiara w możliwość rozwiązania problemów poprzez empatyczne i życzliwe relacje jest silnie zakorzeniona w kobiecej naturze. Kiedy widzimy ludzi w potrzebie, uruchamia się nam instynkt pomagania. W ten sposób umacniamy swoje położenie społeczne oraz dbamy o pozytywne relacje z otoczeniem. Pomaganie innym to ważny sposób budowania silnego i dojrzałego społeczeństwa. Taka postawa daje nam równe szanse na odniesienie sukcesu i dobrobytu, a także zapewnienie niezbędnej opieki dla najbardziej potrzebujących.
Jak pomaganie wpływa na nasze samopoczucie?
Pomaganie innym może mieć wielki wpływ na nasze samopoczucie. Możemy poczuć satysfakcję i dumę z tego, że jesteśmy w stanie przyczynić się do zmiany na lepsze w czyimś życiu. Nawet jeśli to tylko drobna rzecz np. pomoc w robieniu zakupów czy opieka nad dzieckiem. Osoby, które regularnie angażują się w działania charytatywne lub szeroko rozumiany społeczny altruizm czują się lepiej niż ci, którzy tego nie robią. Regularne pomaganie innym może również poprawiać nasze samopoczucie emocjonalne i wywoływać entuzjazm oraz motywację do dalszych aktywności. W ten sposób odkrywamy swoje najlepsze ja i mamy więcej energii do podtrzymywania relacji ze sobą i otaczającymi nas osobami.
W pomaganiu innym najważniejsze jest, aby robić to z szacunkiem i za zgodą obdarowywanej osoby. Ważne jest również, aby nie przesadzić ze swoim altruizmem. Pomaganie innym powinno być satysfakcjonujące dla obu stron. Jedna osoba nie może być wykorzystywana do realizacji potrzeb innych. Z tego powodu ważne jest, aby uważać na, to kiedy i jak można pomagać innym oraz zapewniać sobie odpowiedni czas na relaks i regenerację. Pomaganie innym jest piękną cechą charakteru i stanowi ważną czynności społeczną każdego człowieka. Pomoc jest kobietą to stara maksyma dotyczącą dawania bezinteresownej miłości i opieki. Kobiety uczą nas cierpliwości poprzez empatię wobec osób bardziej potrzebujących.
Gdzie warto udać się po pomoc?
Jeśli szukasz pomocy w kwestiach zdrowia psychicznego, finansów lub innych ważnych życiowych spraw, istnieje wiele miejsc, do których możesz się udać. Zazwyczaj zacznij od miejsc, które znasz. Może to być Twój przyjaciel, lekarz rodzinny lub specjalista w Stowarzyszeniu Platforma Kobiet. Wszyscy mogą ci pomóc lub pokierować Cię do właściwych osób. Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz również skontaktować się ze swoim lokalnym ośrodkiem interwencji kryzysowych, a w bardzo trudnych sytuacjach — z oddziałem policji.
Dzięki realizowanym przez nas projektom oferujemy pomoc dla dzieci i młodzieży dotkniętych problemami zdrowia psychicznego. Zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, depresja, kryzysy tożsamości — to najczęstsze wyzwania, jakie zgłaszają się rodzice. Katarzyna Matusik-Lipiec, Prezes Stowarzyszenie Platforma Kobiet uważa, że pomoc jest kobietą, dlatego nie pozostaje obojętna na alarmujące statystyki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zainicjowała, meetup pt. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży wyzwaniem współczesnych rodziców, który zorganizowała 9 lipca 2023 r. w Niepołomicach. Na spotkanie zaprosiła ekspertów, którzy podkreślają, że rodzicielstwa można się nauczyć.
Należy pamiętać, że nikt nie jest samotny w walce z problemami emocjonalnymi. Istnieje wielu profesjonalistów gotowych do udzielenia Ci pomocy.