Ciągłe scrollowanie niszczy nasze zdrowie
Scrollowanie w błędnym kole uzależnienia
W ostatnim czasie aplikacje typu social media stały się jeszcze bardziej popularne. Według Raportu Strategicznego „Internet 2022/2023” opracowanego przez IAB Polska 99,3% uczniów i studentów regularnie korzysta z internetu. Tym samym znacznie wpływają one na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
Przeglądnie atrakcyjnych treści, nie wymaga od użytkowników wielkiego wysiłku, bo w końcu to tylko scrollowanie. Dostarcza jednak dużą dawkę dopaminy — związku chemicznego odpowiedzialnego między innymi za odczuwanie szczęścia, przyjemności i satysfakcji. Działanie dopaminy jest natychmiastowe, a im więcej wytwarza jej organizm, tym bardziej uzależnia nas dane doświadczenie. Nie chcemy przerywać tego momentu błogości, dlatego nieustannie przewijamy filmiki, a scrollowanie może nie mieć końca…
Aż do momentu przemęczenia oczu i uczucia senności. Zdajemy sobie wtedy sprawę, z ilości zmarnowanego czasu, dochodzi do tego wyczerpanie, skutkujące kompletnym zniechęceniem. Aby znowu poczuć się dobrze, zaczynamy scrollowanie od początku — i tak można wpaść w błędne koło uzależnienia.
Czy wiesz, co ogląda Twoje dziecko i jaki ma to wpływ na jego zdrowie psychiczne?
Dużo mówi się o wpływie na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży treści oglądanych przez nie w internecie. Mimo to, wiele osób, w tym też rodziców, nie wie, jak daleko sięga ten problem. Nie wie też, że prawdopodobnie w tym momencie dotyka on ich dzieci.
Social media są przepełnione wyidealizowanym obrazem, który podświadomie narzuca styl bycia i trendy. W okresie nastoletnim zwiększa się potrzeba akceptacji w grupie. Co za tym idzie, wzrost oczekiwań wobec samego siebie i pojawianie się kompleksów.
Młodzi ludzie najchętniej oglądają posty, które mają najwięcej polubień. W 90% to te, w których ktoś chwali się piękną sylwetką lub ubraniami znanych marek, lśniącymi włosami czy gładką cerą. Rozumowanie jest wtedy proste: naśladując taki wygląd, zyskam uznanie otoczenia.
W Kampanii społecznej Dove Detox FEEDu: „W trosce o nastolatki” udało się ukazać, jak wielki wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży mają scrollowane przez nie treści w Social Mediach.
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży może pogorszyć się poprzez scrollowanie treści, w których w sposób podświadomy lub zupełnie jawny narzuca się im wyidealizowane piękno. Skoro inni wyglądają tak idealnie, to czemu ja nie?
Oczywiste jest, że niezdrowe dążenie do doskonałości może mieć tragiczne skutki. Jeśli Ci się nie uda i nie zmieścisz się w kanonie piękna, w oczach świata Sociali stajesz się nieatrakcyjną i pomijaną osobą.
Jak zadbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży?
Warto pamiętać, że wraz z postępem technologii wzrasta potrzeba, aby potrafić umiejętnie z niej korzystać. Oprócz tego, że Dzieci i młodzież używają internetu głównie, w celu jakim jest zabawa i scrollowanie w social mediach, wykorzystują go również do nauki. Czytają artykuły, sprawdzają rozwiązania i uczą się angielskiego.
Nierzadko młodzi ludzie szukają w internecie porad, o które krępują się zapytać dorosłych. Zatem scrollowanie nie sprowadza się wyłącznie do oglądania odmóżdżających obrazków, ale i zdobywania wiedzy i szukania odpowiedzi na pytania.
Skąd zatem pogarszające się zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży? Nikt nie tłumaczy dzieciom jak umiejętnie rozdzielić narzędzie pracy, źródło kreatywności od pochłaniacza czasu, który prowadzi do uzależnienia.
Często zdarza się, że nastolatkowie nie potrafią rozmawiać o swoich emocjach i uciekają gdzieś, gdzie skutecznie odwrócą uwagę od swoich problemów. Zamieńmy słowa „odłóż już ten telefon” na „może pooglądamy razem?” i zaciekawmy się, z czym mogą aktualnie borykać się bliscy nam młodzi ludzie.